КУЛИНАРЕН БЛОГ ЗА СУРОВОЯДСТВО,ВЕГАНСТВО И ВЕГЕТАРИАНСТВО
понеделник, 30 юни 2014 г.
Плодова салата от пъпеш / Fruit salad of melon /
Много бързо се приготвя тази плодова салата.Вземете 1 пъпеш "Медена роса и го срежете напречно на 2 части.Издълбайте със специална лъжичка за изваждане на топчета.Предварително почистете семената.Така приготвеният плод напълнете с топчетата,залейте с 1-2 с.л. мед.По желание украсете с кокосови стърготини.
Консумирайте пъпеш винаги самостоятелно,без прибавка на други плодове.
Консумирайте пъпеш винаги самостоятелно,без прибавка на други плодове.
Латинката като добавка към салати / Nasturtium as an addition to salads /
Сега е периода за цъфтеж на латинката.Наберете пресни цветове и поставете в оцет,зехтин или други студено пресовани масла.Можете да изсушите цвета и да го добавяте през цялата година към салати,сосове,студени супи.Когато латинката образува семена ги добавете към оцет или зехтин.Така те ще се мариноват и ще придобият вид на каперси,но с леко лютив привкус.
От изсушените цветове могат да се приготвят билкови възглавнички.За целта различни сушени билки - лавандула,мащерка,латинка,липов цвят се напълват в подготвена за целта възглавничка или торбичка.Поставят се или в спално помещение или в кухнята.
Приготвяне на мус от авокадо / Preparation of avocado mousse /
За този мус са небходими :
1 авокадо,
2-3 склидки чесън,
2 с.л. зехтин,
1 с.л. лимонов сок или балсамов оцет,
1 стрък копър.
Всички продукти се смилат в блендер.Аз пасирах авокадото с вилица и добавих всичко останало -ситно нарязано.
Приготвяне на домашен ябълков оцет / Home - made apple cider vinegar /
Приготвянето на оцет от ябълки може да стане по два начина :
1.Ябълките се измиват и почистват от загнилите участъци.Не се белят,по желание се оставят и семенните части.Смилат се на машинка за месо или блендер.Получената ябълкова каша се поставя в голям съд на топло да ферментира.
2.Ябълките не се смилат,а се нарязват на тънки парченца.След като се поставят в съда върху тях се слага капак с тежест,заливат се с вода.Така се предпазват да не изплуват при ферментацията.
Могат да се оставят на слънце,така по-бързо ще ферментират.Аз приготвям оцета през есента,ферментира през цялата зима.По желание може да се добави мед -5-6 суп.л. за 10 кг.каша, ако кашата е много гъста се добавя и малко вода.Оцетът/кашата или нарязаните ябълки / периодично се разбъркват.Аз разбърквам един път седмично.
През пролетта прецедете оцета през няколко ката марля.Налейте в бутилки и съхранявайте на хладно.Към него може да се добавят билки или подправки.Оцетът сам образува оцетна гъба във всяка бутилка.
Този вид оцет аз използвам за салати,при ухапване от насекоми,за пиене при силна умора.
Оцетът,получен чрез заливане на ябълките с вода е по-разреден,на вкус не е така кисел.Но по-качествен и вкусен оцет се получава чрез смилане на ябълките.
Ябълки, подготвени за оцет, избирайте по - киселите, с по - неугледен външен вид и такива, които са по - нетрайни |
Готовата за ферментация ябълкова каша |
Фино прецеден бистър ябълков оцет |
Образувалата се оцетна гъба на дъното на бутилката |
Ябълков оцет, прецеден не толкова фино, така че е останала мътната част |
четвъртък, 26 юни 2014 г.
Как да започнем да употребяваме кълновете? / How to start to consume sprouts /
Пиша тези редове в отговор на читателите,които никога през живота си не са консумирали покълнали семена и поници.Ако Вие сте сред тях моля прочетете следните съвети :
1. Започнете с малко количество сухи семена -една супена лъжица.
2. Не употребявайте всички семена посочени в публикациите.Започнете с житни растения - жито или лимец.От бобовите най-приятен на вкус е зеленият боб-мунг.Има го във всички големи търговски вериги,диетични или индийски магазини.Аз бих препоръчала също и нахута.
3. Най-приятни и лесно усвоими кълнове се получават от елда,слънчоглед и люцерна.
4. Винаги следете срока на годност,когато купувате семената или зърната за покълване.Обикновено за бобовите той е една година.
5. Когато искате да покълвате елда не заливайте семената с вода или ако ги залеете това трябва да е за кратко - 2-3 часа.Аз само ги навлажнявам добре с вода.Купувайте елда ,която има зелени зърна.На пакетите обикновено пише - "био".Ако закупите от кафявата елда тя няма да покълне,защото е обработена.Външната обвивка е премахната.При някои хора тази елда предизвиква киселини.Кафява елда можете да употребите като залеете с гореща вода ,докато семената набъбнат.Внимавайте да няма начупени зърна.
6.Когато покълвате овес той трябва да е с премахната външна обвивка.Лесно усвоим е и много приятен на вкус.Аз съм купувала такъв от пазара,там където се продава храна за животните-птици,кози,овце и др.
7.Първоначално свикнете с вкуса на посочените семена.На по-късен етап ще опиша как да се включи граха,соята и някои други семена и зърна.Те са по-тежкосмилаеми и трябва да се употребяват много ограничено.Белият фасул никога не го покълвам - тежкосмилаем е.
8.Когато купувате люцерна за покълване тя трябва да е прясна.Трайността на семената е няколко години,ако семената са стари отделят слуз и не покълват.Дори и 20 % да са покълнали те не могат да се употребят ,защото плуват в слуз.
9.В отделна публикация ще опиша как се употребява царевицата.
сряда, 25 юни 2014 г.
Технология за приготвяне на кълнове и поници / Technology for the preparation of a germ and seedlings /
Кълнове се приготвят по следния начин :
Определеното количество сухи зърна или семена се заливат с вода за 12 часа.Това може да стане в специален уред за покълване,който се закупува от диетичен магазин или в стъклен буркан.Съдът за покълване представлява 3 съда,всеки от които има приспособление за оттичане на водата.Водата се налива в най-горния съд и се стича най-отдолу в четвърти съд.Така става бавно навлажняване на семената и зърната без да загниват.
Водата след 12 -я час се отлива и семената /зърната / се оставят да покълват на стайна температура.Обикновено след 2 дни кълновете са готови.Това зависи от вида на растенията -едни покълват по-бавно,а други - по-бързо.Необходимо е промиване сутрин и вечер.Това става,като семената или зърната се поставят в гевгир.Те трябва да са влажни ,но не да плуват във водата.
Когато искаме да си приготвим поници трябва да правим промиването по-дълъг период от време - от 6 до 10 дни.Трябва да получим израстъци с дължина 10-15 см.
Кълнове и поници можем да получим от всички ядливи житни растения ,а също и от бобови.Най-хубави и с приятен вкус поници се получават от слънчоглед и люцерна.
Аз приготвям кълнове от лимец,грах,нахут,просо,елда,люцерна,зелен боб мунг,черна леща,обикновена леща,соя,царевица,бурчак,фий,ръж,ечемик,овес,киноа,слънчоглед.Соята напоследък трудно я намирам за покълване,обикновено е обработена,по-тежка е за храносмилането и трябва да се консумира малко количество.Овесът,който се продава по диетичните магазини с етикет "био" не покълва,вероятно е обработен.Маранта също не покълва.
Когато имам възможност купувам от индийски магазин различни сортове боб и нахут за покълване.Семената и зърната,които се продават в индийските магазини са с много високо качество,покълват идеално.
Готовите покънали семена или зърна могат да бъдат смлени в пасатор,блендер или машинка за мелене на месо.Тази смес с добавка на билки,подправки,сушени зеленчуци или плодове може да служи за приготвяне на кюфтета,хляб,пици и други специалитети.
вторник, 24 юни 2014 г.
Кюфтета от покълнал лимец /Meatballs sprouting spelled /
Тези кюфтета могат да се приготвят от покълнала пшеница или лимец.Пшеницата при някои хора с болен стомах предизвиква киселини,поради високото съдържание на глутен.
Аз използвам от известно време лимец.Технологията за покълване е следната : определеното количество сухи зърна /при мен 250 грама / се заливат с вода ,докато ги покрие.Престояват така 12 часа,водата се отлива .За 1-2 дни при стайна температура се появяват малки кълнове.Сутрин и вечер промивам в цедка зърната с вода.Те трябва да са влажни,но не да плуват във водата.
Зърната смиламе в пасатор или машинка за мелене на месо.От сместа с влажни ръце оформяме кюфтета.Съхраняваме в хладилник,покрити с фолио.
Към сместа аз добавям смлени ядки,сусам,ленено семе,сушени зеленчуци,пресни или сушени подправки или смлени сушени плодове.
Най -често в сместа добавям смлени орехи,чесън-пресен или сух.
Тези кюфтета могат да се съхраняват в хладилник,покрити с фолио.Обикновено ги приготвям в неделя и вземам за работа.Трайност -една седмица.
Приятен апетит!
Пълнени домати с кълнове от елда / Stuffed tomatoes with sprouted buckwheat /
Тази витаминозна салата се приготвя много бързо и лесно.Необходими продукти за нея са : 5 -6 средно големи домата,кълнове от елда - 200 грама,1 глава червен лук,зехтин - 3-4 с.л.,хималайска сол - на вкус.
Измийте доматите,отрежете капачета и издълбайте с малка лъжичка.Обърнете ги с дъното нагоре върху дъска, за да се отцедят от течността.Нарежете на ситно лука,смесете го с кълновете,зехтина,солта и нарязаната издълбана част от доматите.Напълнените със сместа домати сервирайте върху листа зелена салата.
Приятен апетит!
Абонамент за:
Публикации (Atom)