Лопенът / Verbascum ThaPsiforme L. / се отнася към сем. Живеничеви и е известен със следните наименования - висок лопен, голям лопен, гъстоцветен лопен, голяма овча опашка, богородична хурка и др.Той е двугодишно тревисто растение.През първата година от семето се развива само листната розетка, а през втората - на гъсто покрито с трихоми стъбло, листата и цветовете.Коренът е силно разклонен.Стъблото е до 2 м. високо, неразклонено или само на върха слабо разклонено.Средните и горните стъблени листа са силно низбягващи по стъблото / по цялата дължина на междувъзлията /, т.е. част от листата са сраснали на известна дължина по стъблото, което поради това изглежда крилато.Листата са последователни, покрити с многоклетъчни трихоми, назъбени.Долните листа са ланцетни или продълговато - ланцетни, а горните яйцевидни.Цветовете са едри, златножълти, с по - малки размери на венчето, събрани на върха на стъблото в многоцветно и силно удължено гроздоподобно съцветие, покрито само с прости или звездовидни власинки.Цъфтежът започва отдолу нагоре.Чашката и венчето са дълбоко 5 - делни.Венчето е едро, златножълто, с къса тръбица, а нагоре с 5 - делна коронка.Тичинките са 5 нееднакво дълги, горните 3 от които са с власинки по дръжките, а двете по - дълги са голи.Плодникът е от 2 плодолиста, с горен двугнезден яйчник.Плодът е многосеменна кутийка, разпукваща се по два шева.Цъфти през лятото.
Растението е разпространено у нас по сухи тревисти склонове, ливади, необработени места, край пътища и огради, храсталаци до 2000 м.н.в.
Среща се в Китай, Европа, Средиземноморието и Балканския полуостров.
От месец юни до края на август се берат венчелистчетата със срастналите с тях тичинки без чашките по време на пълното им цъфтене.Цветът се събира на етапи , защото цъфти по различно време.Брането се провежда в сухо, слънчево време.Сушенето или употребата в прясно състояние трябва да става бързо иначе цветът потъмнява.
Лопенът съдържа етерично масло, слузни вещества, до 3 %, захари, около 11 %, жълтото багрилно вещество кроцетин.Листата съдържат минерални соли, органични киселини особено яблъчна, провитамин А, ксантофил.Семената съдържат до 35 % полуизсъхливо тлъсто масло.
Цветовете на лопена имат омекчаващо, отхрачващо и противовъзпалително действие, което се дължи на слузните вещества и сапонините.Употребяват се като много добро отхрачващо средство, прилага се също при възпаления в устната кухина, хранопровода и стомаха, язва на стомаха и дванадесетопръстника.
Външно - за гаргара при ангина, за компреси във вид на лапи, при хемороиди и други.
кое е по доброто обикновен или лековитият
ОтговорИзтриванеЗдравейте,
Изтриванеима два вида лопен, които са лечебни.Аз лично събирам от този, който е показан на снимката.Лопенът с по - едри цветове и прав като свещ без разклонения.Той е лесен за разпознаване по външен вид.
Поздрави !
Здравей те интересува ме дали имате наличност от билката.
ОтговорИзтриванеЗдравейте,
ОтговорИзтриванеАз тази година не събрах цвят от лопен.Вижте във Фейсбук.Има групи за билки.Някой може да има и да Ви предостави.
Поздрави !