На Еньов ден жълтият кантарион засиява в най- прекрасната си цветна прелест.Цъфти от юли до септември.По стар обичай на Еньов ден селяните в Австрия дават на добитъка стрък жълт кантарион между две филийки хляб, за да не го ловят болести.
Маслото е чудесно за изгаряния и всички заболявания на стомашно - чревния тракт.Помага също при всякакви навяхвания, охлузвания, ухапвания от насекоми, порезни рани.То неотменно трябва да присъства в домашната ни аптека.
Приготвяне на маслото :
Набрани на слънце цветове, без да се тъпчат се поставят в бутилка с широк отвор.Заливат се с фино дървено масло или ленено масло.Маслото трябва да покрива цветовете.Върху отвора на бутилката се поставя марля, закрепена с ластик.Поставя се на слънце или близо до печка за няколко седмици / около 40 дни /.След това се прецежда и съхранява в бутилка от тъмно стъкло.Запазва трайността си до 2 години.
Когато искаме да приготвим маслото за изгаряния е по - добре за основа да се използва ленено масло.Маслото може да служи за разтривка на кърмачета / при колики /, за вътрешно приемане при язви и проблеми с дебелото черво.
При липса на достатъчно цветове, когато искаме да приготвим по - голямо количество можем да използваме целите стръкове.Така направих тази година и аз, защото не можах да си набера достатъчно количество от билката.
Маслото е горчиво на вкус, но в малки количества може да се добавя към ястия или салати.Показаното масло на снимката е от миналата година.Тази година приготвих ново количество от пресни стръкове.
В краен случай при липса на прясна билка може да се използва и сушена.Тя също се залива с ленено масло или зехтин.
Прясно набрана билка |
Готовото масло от билката от миналата година |
Ситно смлян сушен жълт кантарион |
Няма коментари:
Публикуване на коментар