КУЛИНАРЕН БЛОГ ЗА СУРОВОЯДСТВО,ВЕГАНСТВО И ВЕГЕТАРИАНСТВО

вторник, 8 април 2025 г.

Супа от леща с пресен кориандър, маруля и тахан от остров Кипър / Lentil soup with fresh coriander, lettuce and tahini from the island of Cyprus /




          Направих тази супа по идея на Елиза от Кипър -  https://www.youtube.com/watch?v=gC9M0vK5JzQ

        Отново се използва тахана, но тук специфичната съставка е пресния кориандър.Аз нямах и добавих пресен магданоз по съвет на Елиза.Друго специфично при приготвянето е,че се добавя маруля или зелена салата. Може да се използва зелена леща, но в случай,че няма всяка друга леща, която лесно се разварява е подходяща. Не използвам брашно за застройка на супи, а пасирам част от лещата и добавям за да се сгъсти лесно и бързо.


 НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ :

250 грама зелена леща

1750 мл. вода

50 грама пресен зелен лук

50 грама пресен кориандър или магданоз 

50 грама зелена маруля или салата

3 - 4 скилидки чесън

50 мл. зехтин

50 мл. оцет

1 с.л. тахан

1 кубче зеленчуков бульон

1 ч.л. къри / куркума /

1 с.л. сол

30 грама брашно за застройката / не използвах /


      Измийте лещата, поставете я в тенджера с 500 мл. вода и кипнете за 2 . 3 минути.Отцедете и залейте с 1750 мл. нова студена вода.Варете на умерен огън като добавите солта до готовност.Около  5 минути преди да свалите от огъня добавете тахана, нарязаната на лентички маруля, ситно нарязания зелен лук и магданоз или кориандър. Добавете и подправките.Оцетът се добавя най - накрая.След като добавите и оцета извадете от огъня.

           Лещата се сервира леко топла или студена .Вкусна е с добавка на струйка зехтин преди сервиране.

                     Приятен апетит !












Няма коментари:

Публикуване на коментар